How Can We Help?

< Všechna témata
Tisk
Jsme zde:

Průvodce nového uživatele

Tento Průvodce nového uživatele webtrees pomůže novým uživatelům a novým členům navigovat webovou stránkou rodinného stromu a zorientovat se v něm. Informace podáme co nejstručněji, přičemž podrobnější informace budou k nalezení v pokročilejších částech příručky.

Průvodce nového uživatele webtrees

První věc, kterou si musíme uvědomit je, že žádné dvě webové stránky nejsou stejné. Správce stránky může učinit téměř všechny pohledy buď viditelnými nebo skrytými. Nepropadejme obavám, jestliže věci, které průvodce popisuje, na své vlastní webové stránce neuvidíme.

Druhá věc, kterou si musíme uvědomit je, že členové rodiny, kteří se registrovali a jsou přihlášeni, mohou spatřit jiné věci než neregistrovaní a nepřihlášení. Průvodce je rozdělen na dvě sekce. První z nich je pro návštěvníky, druhá pro přihlášené členy.

Třetí věc, kterou si musíme uvědomit je, že webtrees je plně v souladu se standardem GEDCOM. GEDCOM je mezinárodně uznávaný standard pro vytváření rodinných stromů.

Noví návštěvníci

O své vlastní webové stránce rodinného stromu ve webtrees máne dva hlavní zdroje informací.

  1. V hlavním menu na vrcholu stránky můžeme vidět otazník nebo jiný indikátor, který odkazuje na stránku častých dotazů (FAQ – Frequently Asked Questions).
  2. Na spodku stránky můžeme najít odkaz na kontaktní formulář ke správci webových stránek.

Navigace

Hlavní menu webtrees se mezi různými webovými stránkami může lišit, ale nejdůležitějšími jeho položkami pro nové uživatele jsou Diagramy a Seznamy.

Diagramy

Manažer nebo správce rodinného stromu stanovil ve stromu výchozí osobu a je to právě tato osoba, jejíž diagram můžeme vidět.

Diagram Potomci zobrazuje výchozí osobu, její děti, vnuky atd. Diagram Předci zobrazuje výchozí osobu, její rodiče, prarodiče atd. Diagram přesýpacích hodin zobrazuje výchozí osobu, její děti, vnuky, rodiče, prarodiče atd.

Kliknutím na jméno kterékoliv osoby na každém z těchto diagramů se dostaneme na osobní stránku té osoby.

Seznamy

Pro nové uživatele jsou nejdůležitějšími seznamy seznam jednotlivců (osob) a seznam rodin.

Kliknutím na seznam Jednotlivci se zobrazí písmena abecedy a kliknutím na písmeno se zobrazí příjmení všech osob v rodinném stromu, jejichž příjmení začínají na ono písmeno. Kliknutím na příjmení se zobrazí seznam všech osob s tímto příjmením, a kliknutím na jméno osoby přejdeme na její osobní stránku.

Kliknutím na seznam Rodiny se zobrazí písmena abecedy a kliknutím na písmeno se zobrazí příjmení všech osob v rodinném stromu, jejichž příjmení začínají na ono písmeno. Kliknutím na příjmení se zobrazí seznam všech rodin s tímto příjmením, a kliknutím na jméno osoby přejdeme na stránku její rodiny.

Záznamy jednotlivců (osob)

Záznamy jednotlivců mají v horní části stránky několik záložek, pod kterými se skrývají různé panely. Viditelnost záložek stanovil manažer nebo správce rodinného stromu. Nejužitečnější záložky pro většinu nových uživatelů jsou asi Fakta a události a Rodiny.

Panel Fakta a události obsahuje seznam všech faktů, které jsou o dané osobě známy, takže můžeme vidět kdy a kde se narodila, kdy a kde uzavřela sňatek, kdy a kde zemřela, atd.

Panel Rodiny zobrazuje rodiče osoby a všechny sourozence (první rodina). Jestliže je osoba ženatá nebo vdaná, vidíme jejího partnera a jejich děti (druhá rodina). Pokud partner zemřel, nebo pár se rozvedl, osoba mohla uzavřít nový sňatek. Pak se zobrazí nový partner a jejich případné děti (další rodina) atd.

Když prohlížíme záznam nějaké osoby (jednotlivce) a pak zvolíme z hlavního menu diagramy nebo seznamy, zobrazí se nám diagramy a seznamy osoby právě prohlížené, nikoliv osoby výchozí.

Noví členové rodiny

Registrovaní a přihlášení členové rodiny zjistí, že výchozí diagramy a seznamy se liší od těch výchozích, které nastavil manažer nebo správce, neboť se jim zobrazí diagramy a seznamy, které se vztahují k nim samotným. Navíc na vrchním menu přibude odkaz Moje stránky, který je přivede k jejich osobnímu záznamu a k vlastní stránce s užitečnými informacemi.

Noví členové mohou povýšit na editory (mohou přidávat nebo upravovat záznamy), moderátory, manažery nebo správce.

Přihlásit se k odběru
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Užitečné odkazy

Štítky

Obsah stránky