How Can We Help?

< Všechna témata
Tisk

Hledání

Kliknutím na Hledat na hlavním menu se zobrazí rozbalovací nabídka s odkazy na obecné, fonetické a rozšířené vyhledávání a odkaz na vyhledávání a nahrazování. Je pravděpodobné, že zařízení pro vyhledávání a nahrazování bude viditelné pouze pro správce.

Obecné vyhledávání

Kliknutím na odkaz Obecné vyhledávání se zobrazí jediné vyhledávací pole, do kterého můžeme napsat cokoliv – jméno, místo, kostel; cokoliv. Pokud pošetile zadáme např. velmi časté příjmení našeho rodokmenu, pak může být výsledek vyhledávání obrovský a nepřehledný, takže musíme výsledek vyhledávání nějak filtrovat.

Výsledky lze filtrovat pomocí možností bezprostředně pod vyhledávacím polem, které umožňují omezit hledání na záznamy jednotlivců, záznamy rodin, pramenů, repozitářů, nebo sdílených poznámek. Můžeme si to vyzkoušet na skutečném webu kliknutím na tento odkaz.

Fonetické vyhledávání

Odkaz Fonetické vyhledávání umožňuje vyhledávat foneticky jakékoli křestní jméno, příjmení nebo název místa.

Příklad toho, jak je to užitečné. Na rodokmenu autora originální příručky je osoba jménem „Octavious“, ale na některých záznamech bylo jeho křestní jméno nesprávně napsáno jako „Octavius“ (bez druhého „o“). Pomocí fonetického vyhledávání kteréhokoli z těchto křestních jmen se zobrazí seznam, který obsahuje obě hláskování.

Rozšířené hledání

Rozšířené hledání má všechny možnosti, které se mohou hodit, když hledáme někoho nepolapitelného. První možnost nám umožňuje vyhledat křestní jméno, a to buď přesně tak, jak jej zadáme, nebo začíná písmeny, která zadáme, nebo obsahuje písmena, která zadáme, nebo zní jako jméno, které zadáme.

Podobné možnosti máme pro příjmení (přesné, začíná, obsahuje, zní podobně).

Možnosti u data narození jsou přesné datum, nebo do dvou, pěti nebo deseti let od uvedeného data.

Pro mnoho vyhledávacích polí existují podobné možnosti a kromě vyhledávání křestního jména, příjmení nebo data narození existují i pole, která nám umožní vyhledat místo narození, datum nebo místo sňatku, datum nebo místo úmrtí a křestní jména nebo příjmení matky nebo otce dané osoby.

Pokud vše výše uvedené nestačí, je zde pole „Přidat více polí“ s rozbalovacím seznamem více než padesáti dalších možností.

Hledat a nahradit

Možnost Hledat a nahradit pro nás nemusí být viditelná, protože její použití bude téměř jistě omezeno na editory, manažery, nebo správce. Skládá se ze dvou polí. Slovo nebo fráze, které chceme vyhledat a nahradit, vepíšeme do horního pole, a slovo nebo fráze, kterým chceme nalezené nahradit, vepíšeme do druhého pole.

Například: Pokud jsme někomu nesprávně dali příjmení „Polášek“ a pak zjistíme, že správný pravopis je „Poláček“, můžeme jedno změnit na druhé.

VÝSTRAHA: Změny při hledání a nahrazení se provádějí bez dalšího varování. Při použití funkce hledání a nahrazení v textovém editoru je každé slovo obvykle zvýrazněno a máme možnost změnit buď každé nalezené slovo nebo změnit pouze některé z nich. Toto NENÍ způsob, jakým to funguje ve webtrees. Zkontrolovat změny nejdříve na nečisto, než k nim dojde, není možné a kliknutím na tlačítko nahradit se provedou všechny změny okamžitě.

Přihlásit se k odběru
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Užitečné odkazy

Štítky

Obsah stránky